Napisz do nas:  biuro@miecznikowscy.pl   Zadzwoń: +48 508 107 157

Zakład Kamieniarski w Warszawie - Miecznikowscy
Jesteś tutaj: Blog Grób murowany czy ziemny

Grób murowany czy ziemny

12:25, dnia 21 grudzień 2022r.
Kategoria:Blog
2000
0

Często pojawia się pytanie, czy pochować bliską osobę w grobie murowanym czy ziemnym. Często trudno jest poznać różnicę, gdy jest się w żałobie po śmierci bliskiej osoby. Dziś wyjaśnimy, czy grób ziemny jest lepszy od murowanego i jakie są tego konsekwencje.

Co to jest grób ziemny?

Grób to miejsce, w którym pochowane są doczesne szczątki. Proto-słowiański grubb' jest korzeniem słowa grób, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza dół lub jamę. Grób jest miejscem upamiętniającym zmarłego. Często jest ozdobiony kwiatami i symbolem religijnym. W dzisiejszych czasach prawie każdy grób posiada płytę nagrobną. Ze starożytności wywodzi się tradycja grzebania zmarłych w ziemi. Czyniono to w celu oznaczenia grobu zmarłego. Pełniło to również funkcję praktyczną: zapobiegało rozprzestrzenianiu się chorób i zarazy. Po odejściu człowieka w Polsce obowiązuje prawo, które nakazuje pochować jego ciało lub prochy na cmentarzu. Stajemy wtedy przed dylematem: grób ziemny czy murowany?

Charakterystyka grobu ziemnego

Grób ziemny to nic innego jak dziura w ziemi, w której umieszcza się trumnę lub urnę. Grób jest następnie zasypywany ziemią, a po pogrzebie dekorowany kwiatami. Grób w ziemi nie jest zabezpieczony przed ewentualnym zawaleniem. Po pogrzebie nikt nie użyje specjalnego ubijaka do ubijania ziemi. Może to doprowadzić do osunięcia się ziemi. Zdarza się to w szczególności, gdy grób zostanie zasypany przez ulewny deszcz lub trumna zostanie uszkodzona. Zwykle ma to miejsce około dwóch lat po pogrzebie.

Grób ziemny nie może być postawiony w innym miejscu niż przewidziane prawem. cmentarz. Jeśli trumny ustawimy jedna na drugiej, to ziemny grób rodzinny będzie miał co najmniej 2,5 metra głębokości. Warstwa ziemi ma głębokość 0,3 metra.

Cechy grobu murowanego.

Grób ziemny różni się od murowanego tym, że jego boki są podniesione do ziemi, a nad trumną/kurhanem znajduje się sklepienie w murze. Jest to opcja praktyczna, zarówno ze względu na możliwość łatwego montażu nagrobka, jak i uproszczenie aspektów formalno-prawnych. Grób murowany pozwala nam na pochowanie kolejnej osoby bez konieczności uiszczania jakichkolwiek opłat przez kolejne 20 lat, gdyż początkowa opłata za pochówek została już uiszczona. Choć groby murowane są droższe od ziemnych, to oferują jeszcze jedną korzyść. Nie można go zlikwidować po dwudziestu latach, więc jest on bezterminowy. Mamy tu na myśli murowane groby rodzinne lub po prostu grobowce. Gdy umieścimy sarkofagi w murowanym grobie ziemnym, oddziela je ściana o grubości około 0,06 m.

Jeśli jest odpowiedni fundament i pomnik cmentarny, to grób murowany można również wykorzystać do zaoszczędzenia pieniędzy na kolejnym pochówku. Nie trzeba zdejmować całego nagrobka. Aby umieścić szczątki w grobie należy usunąć jedynie płytę czołową.

Co się dzieje z ciałem po 20 latach?

Ponowny pochówek w grobach ziemnych jest zabroniony po upływie 20 lat od ostatniego pochówku. Jeśli nie poczynili Państwo odpowiednich zastrzeżeń i nie uiścili odpowiedniej opłaty u zarządcy cmentarza, wówczas możliwe jest ponowne pochowanie w tym samym miejscu. Ograniczenia te nie dotyczą grobów murowanych, gdzie po 20 latach można zezwolić na ponowny pochówek. Dotyczy to w szczególności pochówków rodzinnych i urnowych. Przemawia za tym art. 7 ust. 3 ustawy o cmentarzach.

Grób zostanie zabrany, jeśli nie zostanie odnowiony w ciągu 20 lat. W większości przypadków administrator cmentarza umieszcza na nagrobku informację, że grób zostanie opróżniony, jeśli nie zostanie opłacony w ciągu najbliższych 20 lat. Może on zostać wykorzystany do pochowania innej osoby.

Przekształcenie grobu ziemnego w grób murowany

Nie ma powodu, aby przekształcać grób ziemny w murowany. Nie ma znaczenia, czy dysponent, czyli osoba, która uiściła pierwotną opłatę za grób przez 20 lat, pójdzie do zarządcy cmentarza i napisze prośbę. Również musimy mieć pisemną zgodę. Przerobienie grobu ziemnego na murowany wymaga dodatkowych opłat. Opłaty te zależą od sposobu zarządzania nekropolią. Powszechne jest pobieranie kilkuset złotych w zależności od tego, czy konwersja dotyczy urny, grobu pojedynczego czy rodzinnego. Grobu murowanego nie można przekształcić z grobu ziemnego po 20 latach. Jest to czas potrzebny na mineralizację ciała.

Umieszczenie pomnika na grobie ziemnym

Jaka jest różnica między pomnikiem umieszczonym na grobie ziemnym a murowanym? Wszystko to musi zrobić kamieniarz. Z umieszczeniem pomnika na grobie ziemnym musimy poczekać kilka tygodni, jeśli chcemy, aby był on stabilny. 

Kiedy jest odpowiedni czas na postawienie pomnika? 

Zalecamy, aby w przypadku grobów ziemnych odczekać sześć miesięcy od pochówku. Musimy wtedy zagęścić ziemię, aby później się nie przechylała. Ubijanie nie jest wystarczające. W ziemi muszą być zamontowane specjalne fugi, tak jak robią to wszystkie firmy zajmujące się kamieniarstwem. Firma Miecznikowcy do utrzymania grobów ziemnych używa legarów, a także żelbetowej ramy. Na ich działanie nie ma wpływu deszcz ani inne warunki atmosferyczne. Pomnik cmentarny, który jest zamontowany na takiej konstrukcji nie może się przechylić. Co prawda wiąże się to z dodatkowym kosztem, ale jest on stosunkowo niewielki w porównaniu do kosztów naprawy nagrobka. Warto wydać kilka złotych na żelbetowy stelaż.

Montaż pomnika na grobie w murze

Jeśli chodzi o montaż pomnika w grobach murowanych, nie ma praktycznie żadnych ograniczeń czasowych. Pomnik można umieścić nawet do dwóch tygodni po pogrzebie. Pomnik jest wtedy umieszczany na konstrukcji murowanej przez kamieniarza. Jednak przy kolejnym pogrzebie musi on zostać zdjęty w całości do pochówku i ponownie zamontowany później. To zwiększa koszty.

Granity pozwalają zaoszczędzić parę groszy na ponownym pochówku. W tym miejscu umieszczamy fundament (czyli płytę granitową wokół pomnika, która zostanie ułożona. Fundament jest miejscem, na którym będzie się opierać cała konstrukcja pomnika. Nagrobek przenosimy lub usuwamy przy kolejnym pogrzebie. Dzięki temu możemy zachować cały pomnik w nienaruszonym stanie. Ponownie montujemy pomnik następnego dnia lub w ciągu kilku dni. Następnie dodajemy napis na płycie.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*

ZAPRASZAMY

DO KONTAKTU TELEFONICZNEGO, MAILOWEGO ORAZ OSOBISTEGO PO UPRZEDNIM UMÓWIENIU SIĘ W SIEDZIBIE FIRMY PRZY UL. ARKUSZOWEJ 136

Kontakt z nami

Nagrobki granitowe Warszawa – Zakład Kamieniarski Miecznikowscy

ul. Arkuszowa 136
01-934 Warszawa

  biuro@miecznikowscy.pl

  508 107 157

 22 835 43 57

 501 162 112

© wszystkie prawa zastrzeżone

Zadzwoń: 508 107 157 Zadzwoń do nas