Napisz do nas:  biuro@miecznikowscy.pl   Zadzwoń: +48 508 107 157

Zakład Kamieniarski w Warszawie - Miecznikowscy
Jesteś tutaj: Blog Liternictwo nagrobkowe - czym się kierować przy wyborze?

Liternictwo nagrobkowe - czym się kierować przy wyborze?

#liternictwo nagrobkowe #napisy na nagrobkach #litery na pomnik

12:25, dnia 02 styczeń 2022r.
Kategoria:Blog
1423
0

Zakład kamieniarski w Warszawie najlepszy

Firma Miecznikowscy Kamień Naturalny i Sztuczny, powstała w 1987 roku w Warszawie. Od tego momentu działamy prężnie i nieprzerwanie na rynku, wciąż rozszerzając swoje usługi i proponowany zakres prac i produktów. Nasz zakład kamieniarski specjalizuje się w produkcji nagrobków granitowych z najwyższej jakości materiałów. Są one skupowane z całego świata, gdyż zależy nam na różnorodności i klasie budulca. Do ich obróbki używamy profesjonalnych narzędzi z topowych w branży firm. Oferujemy nagrobki według własnych projektów oraz indywidualnych Państwa życzeń i koncepcji. Przed rozpoczęciem pracy, dokonujemy wizualizacji nagrobków, napisów, etc. 

Liternictwo nagrobkowe. Warszawa stawia na jakość i styl

Napisy  na  nagrobkach są ważnym elementem każdego pomnika. To od ich rozmieszczenia, wielkości i sposobu wykonania, w dużej mierze zależy efekt końcowy całego nagrobka. 

Wybierając czcionkę oraz materiał na litery, musicie być Państwo przygotowani na  sporą ofertę typów oraz szeroką rozpiętość cenową. Dodatkowo nie każdy rodzaj liter pasuje do wybranego wcześniej pomnika. Starajcie się zatem dobierać je w sposób przemyślany, zwracając uwagę na estetykę całości oraz szacunkowy koszt zamówionych napisów. Z naszej strony jesteśmy chętni doradzić w sposób rzetelny i fachowy tak, aby wspólnie z Państwem stworzyć wyjątkowe i spójne wizualnie nagrobki.

Nasza firma wykonuje projekty napisów na zamawianej tablicy nagrobnej tak, aby można było ocenić ich proporcje i rozmieszczenie w stosunku do innych elementów. Jest to bardzo ważne, gdyż nie zdajecie  się wtedy na gust fachowca, tylko sami możecie komponować tablicę, by cieszyć się jej pięknem długie lata. Właśnie dlatego zanim zaczniemy pracę, każdy projekt musi być sprawdzony i zaakceptowany przez Państwa jako zamawiających, aby uniknąć ewentualnych pomyłek, niedopowiedzeń, nieścisłości. 

Wybierając literki na pomnik, przede wszystkim potrzebujecie wziąć pod uwagę wielkość miejsca, którym dysponujecie. Jeśli jest to nagrobek przeznaczony do pochówku więcej niż jednej osoby, to wielkość liter musi być odpowiednio mniejsza, aby zostało miejsce na kolejne litery na pomniku.

Ważnym kryterium w liternictwie nagrobnym, jest także kształt czcionki. Do prostych, klasycznych nagrobków, najlepiej będą pasowały litery o równie minimalistycznych kształtach. W przypadku nagrobków bardziej ozdobnych, można wybrać litery pochyłe o kształtach zaokrąglonych.

Jak ozdobić tablice nagrobne literami? Jaki wybór czeka przed Państwem?

Wykonujemy liternictwo nagrobkowe według następujących technik:

  1. Płytko żłobione (ewentualnie malowane specjalnymi farbami) -  grawerowanie to jedna z najczęściej wybieranych metod liternictwa nagrobkowego. Polega na płytkim wyżłobieniu powierzchni liter (osadzonych na tablicy), za pomocą piaskarki. Dzięki zastosowaniu plotera tnącego, możecie Państwo decydować o przeróżnych kształtach i wielkościach znaków, pamiętając żeby współgrały z całością nagrobka. W przypadku gdy zażyczycie sobie Państwo litery złote, technologia ich wykonania będzie taka sama, jak grawerowanych. Po dokładnym piaskowaniu powierzchni, następuje oczyszczenie z pyłu (powstałego w wyniku grawerowania), a następnie nakładane zostaje 24 karatowe złoto (w formie cieniutkich płatków). Całość wygląda wyjątkowo okazale. Złocenie liter jest kosztowne, ale jest to inwestycja na lata, której końcowy efekt wart jest swojej ceny. 
  2. Kute ręcznie – to sztuka, którą już niewielu artystów potrafi. Jest to droga opcja, ponieważ litery powstają pracą ludzkich rąk, a dodatkowo  jest to żmudny, kunsztowny i czasochłonny proces. Niemniej jednak pozostawiają trwały ślad w kamieniu i nie wymagają odświeżania co jakiś czas. 

Decydując się na litery kute, musicie Państwo poświęcić chwilę na wybranie odpowiedniej czcionki. Nie powinna być ona zbyt cienka, gdyż wykucie delikatnych znaków (przypomnijmy - ręcznie) w kamieniu, jest praktycznie niemożliwe. Trzeba się także zastanowić nad wypełnieniem liter odpowiednim kolorem tak, aby pasowały one do całej konwencji pomnika. Kute litery na pomniki prezentują się naprawdę wspaniale i okazale.

  1. Nakładane, a wykonane z: 
  • a) mosiądzu, 
  • b) brązu, 
  • c) stali szlachetnej,

w wielu krojach i wykończeniach - liternictwo nagrobkowe w przypadku liter z metalu, wymaga zastosowania stali nierdzewnej i kwasoodpornej, która gwarantuje odporność na warunki atmosferyczne. To tzw. litery chromoniklowe. 

Oferujemy Państwu litery mosiężne na pomniki (najpopularniejsze), najwyższej jakości. Wykonujemy je z dbałością i starannością o najdrobniejsze szczegóły. Mosiądz odporny jest na działanie czynników atmosferycznych, takich jak: deszcz, niskie czy wysokie temperatury. Dodatkowo farby pokrywające metal, odporne są na działanie promieni UV. Montaż ich wymaga precyzji oraz czasu. Każdy ze znaków osadzany jest osobno, w miejscu wcześniej nawierconym przez kamieniarza. Eleganckie, stanowią ozdobę każdego (choćby najprostszego) nagrobka. Jednak musicie się Państwo liczyć z tym, że jest to jedna z najdroższych metod liternictwa nagrobkowego (w Warszawie jednak popularna). Cenne literki na pomnik, są niestety częstym łupem złodziei. 

  1. Litery wytwarzane z wysokogatunkowego laminatu. Są nowością w naszej ofercie. Do wyboru mamy kilka kolorów: srebrne, czarne, złote. Doskonale imitują wyroby metalowe, ale nie są narażone na kradzieże i związane z tym uszkodzenia nagrobka. Dlaczego? Ponieważ nie są osadzane jak tradycyjne metalowe litery, a jedynie przyklejone w odpowiedni sposób. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych liter grawerowanych, do dyspozycji macie Państwo różnorodne czcionki (różniące się zarówno kształtem jak i gabarytami).

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą. Zapewniamy, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Zapraszamy.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*

ZAPRASZAMY

DO KONTAKTU TELEFONICZNEGO, MAILOWEGO ORAZ OSOBISTEGO PO UPRZEDNIM UMÓWIENIU SIĘ W SIEDZIBIE FIRMY PRZY UL. ARKUSZOWEJ 136

Kontakt z nami

Nagrobki granitowe Warszawa – Zakład Kamieniarski Miecznikowscy

ul. Arkuszowa 136
01-934 Warszawa

  biuro@miecznikowscy.pl

  508 107 157

 22 835 43 57

 501 162 112

© wszystkie prawa zastrzeżone

Zadzwoń: 508 107 157 Zadzwoń do nas